Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ šių metų sausio-rugsėjo mėn. per Lietuvą šalies ir Baltijos regiono vartotojams transportavo beveik 26 teravatvalandes (TWh) gamtinių dujų, neskaitant dujų perdavimo į Kaliningrado sritį. Tai 17,6 proc. daugiau, lyginant su 2019 m. tuo pačiu laiku, kai į Lietuvą buvo transportuota 21,2 TWh gamtinių dujų. Taip pat didėjo dujų vartojimas Lietuvoje.
„Amber Grid“ suteiktų paslaugų apimties augimui didžiausios įtakos turėjo šiemet itin padidėjęs dujų srautas Šiaurės kryptimi į kitas Baltijos šalis ir Suomiją. Į šias šalis perduotas dujų kiekis sudarė apie 40 proc. viso Lietuvos dujų suvartojimo. Naudojantis gerai išplėtota Lietuvos dujų perdavimo infrastruktūra, į Baltijos šalis ir Suomiją „Amber Grid“ transportavo dvigubai daugiau nei pernai – 7,8 TWh dujų. Tokiam augimui reikšmingos įtakos turėjo  šių metų sausį pradėjusi veikti Estijos-Suomijos dujų jungtis „Balticconector“.
„Gerai išplėtota ir patikimai veikianti Lietuvos dujų perdavimo infrastruktūra, dujų tiekimo alternatyvą visam regionui sukūręs SGD terminalas Klaipėdoje ir naujoji jungtis su Suomija lemia dujų srautų transformaciją. Rinkos dalyviams užtikrinama galimybė pasinaudoti šiemet itin palankiomis dujų kainomis tarptautinėje rinkoje. Jei anksčiau srautai buvo daugiau orientuoti kryptimi iš Rytų, dabar efektyviai veikia Šiaurės koridorius, kai į Klaipėdą atgabentos dujos be trikdžių toliau keliauja į Latviją, Estiją ir Suomiją. Pradėjus veikti GIPL jungčiai, suformuosime Pietų-Šiaurės koridorių dujoms perduoti iš Lenkijos į Lietuvą ir Baltijos šalis bei atvirkščiai“, – sako „Amber Grid“ komercijos direktorius Vytautas Ruolia.
Beveik visas dujų kiekis – 7,6 TWh, šiemet perduotas į Baltijos šalis ir Suomiją, buvo transportuotas šiltuoju metų laiku. Rekordiškai daug dujų Baltijos šalims buvo perduota rugpjūtį, tuomet mėnesio srautas į Baltijos šalis siekė 2 TWh, tai yra beveik tiek pat, kiek šia kryptimi buvo perduota per visus 2018 m.
Ir toliau auga Klaipėdos SGD terminalo panaudojimas dujų tiekimui į regioną. Per tris ketvirčius iš Klaipėdos SGD terminalo buvo patiekta 63,7 proc. viso į Lietuvą įleisto dujų kiekio, o vamzdynais iš Baltarusijos ir Latvijos – 36,3 proc. Per Klaipėdos SGD terminalą tiekiamų dujų kiekis buvo beveik 40 proc. didesnis, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.
Per tris 2020 m. ketvirčius Lietuvoje buvo suvartota 17,7 TWh dujų arba 5,7 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Metų pradžioje dėl šiltų žiemos orų mažesnį dujų suvartojimą vėliau atsvėrė itin palanki dujų kaina, paskatinusi Lietuvoje gaminti elektros energiją iš dujų. Visą šį laikotarpį pagrindiniai Lietuvos elektros gamybos pajėgumai generavo 2,5 karto daugiau energijos iš dujų nei pernai tuo pačiu metu.
Informacijos šaltinis: Amber Grid
„Amber Grid“ suteiktų dujų perdavimo paslaugų ES dujų rinkai apimtis augo beveik penktadaliu